Telefon
WhatsApp
İnstagram
rajibraj 18 Şubat 2020, 13:52

Depolama Nedir?

Depolama hizmeti hakkında merak ettiğiniz soruları sizler için cevaplandırdık.

Çamgülüm Lojistik'te depolama: belirli nokta/noktalardan gelen ürünlerin/yüklerin teslim alınıp, belirli bir süre korunup, belirli nokta/noktalara gönderilmek üzere hazırlanmasıdır. Depolama süresinin uzunluğu depoları farklılaştırır. Depolama süresinin uzun olduğu yerlere depo denirken, süre kısaldıkça bu yerlere Dağıtım Merkezi (Distribution Centre), daha da kısaldıkça aktarma merkezi (Transfer Center – Hub) denir.

Depolama Faliyetleri Nelerdir?

Depolama esas olarak kontrol, teslim alma, yerleştirme, sayım, toplama, kontrol ve gönderme faaliyetlerini kapsar. Depo, katma değer üretilen bir merkezdir. Sevk zamanlarının kısaltılması ve müşteri sipariş sürelerinin azaltılmasında yüksek katkı sağlar. Bu sebeple depo, profesyonel bir bakış açısı ve sistemli çalışmayı gerektirir. Depo, ürünlerin hammadde aşamasından üretim ortamına, oradan da tüketim merkezlerine ve dağıtımına kadar olan bütün bir faaliyetler dizisinin gerçekleştirilmesinde stratejik rol oynayan ara noktalardır. Tedarikçiler, üreticiler, dağıtımcılar ve perakendeciler için depoların önemi büyüktür. Ayrıca uluslararası ticarette ithalat, ihracat ve gümrük süreçlerinde ürünlerin muhafaza edildiği, stoklandığı, korunduğu ve taşımaya hazır hale getirildiği açık veya kapalı alanlara gereksinim bulunmaktadır.

Depolamanın Aşamaları

Çamgülüm Lojistik firmamızın depolama faaliyetleri genel hatları ile şu şekilde sıralanmaktadır: Kamyon, römork, konteyner vb. taşıma aracının depoya geliş zamanının planlanması, aracın gelişi ve boşaltılması, ürünün depoya girişi, rafa yerleştirilmesi ve daha sonra ise müşteri emirlerine uygun bir biçimde hazırlanması, depodan çıkış, ürünün araca yüklenmesi, sevkiyat ve müşteri teslimatı aşamaları şeklindedir.

Depo Hizmetlerinin Görevleri

Çamgülüm Lojistik'te depo hizmetleri, ürünün belirli bir süre için korunması ve özelliklerini kaybetmemesinin yanı sıra müşteri taleplerinin eksiksiz bir biçimde yerine getirilmesine dönük tüm çabaları kapsamaktadır. Bu hizmetler; ürünlerin ayrıştırılması, siparişe uygun bir biçimde hazırlanması (etiketleme, barkot, RFID, alarm, ambalajlama, paketleme, paketleme vb.) ve birleştirilmesi gibi çok sayıda faaliyeti içermektedir.

Lojistik Depo Sürecinde Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Lojistik depo hizmeti almaya başladıysanız veya alacaksanız dikkat etmeniz gereken bazı detaylar bulunur. Bunlar genellikle; mal kabul süreci, malların depo içerisinde taşınma süreci, istifleme süreci, toplama - yeniden tedarik etme süreci ve depodan tahliye süreci şeklindedir. Tüm bu süreçlerle ilgili kiralık depo hizmeti aldığınız Çamgülüm Lojistik size bilgi vermekte ve  olabildiğince şeffaf bir politika sergilemektedir. Profesyonel ve kapsamlı bir depo yönetimi için depo anahtarınızın yalnızca sizde bulunması, depolama alanınızın ısı değişimleri, rutubet, hırsızlık gibi risklerden korunuyor olması, talep ettiğiniz takdirde depolanacak eşyalarınızın belirttiğiniz adresten alınabiliyor veya belirttiğiniz adrese bırakılabiliyor olmasında büyük fayda vardır.